Úvod Politika Michelko: Čaputová má nulové politické skúsenosti, Kiska ju však v nekompetentnosti prevyšuje

Michelko: Čaputová má nulové politické skúsenosti, Kiska ju však v nekompetentnosti prevyšuje

Zuzana Čaputová. (Foto: archív)

“Fakt je, že Smer je vo vláde asi najdlhšie obdobie a nikdy tam nebol sám, vždy tam bol s ďalšími koaličnými partnermi,” povedala kandidátka na prezidenta SR Zuzana Čaputová v predvolebnom videorozhovore pre denník SME.

Pritom je všeobecne známe, že strana Smer-SD v rokoch 2012 – 2016 vládla sama, bez koaličných partnerov. Tento príklad naznačuje, že hoci sa Čaputová štylizuje do role političky, často nemá elementárny prehľad o dianí na slovenskej politickej scéne.

“Zuzana Čaputová nepatrí medzi najkompetentnejších kandidátov na funkciu prezidenta SR,” hovorí v tejto súvislosti politológ Roman Michelko. “Keď ju však porovnáme so súčasným prezidentom Andrejom Kiskom, ten ju v nekompetentnosti vysoko prevyšuje.

Keď išiel do funkcie, bol absolútne nezorientovaný a stal sa tak zajatcom svojich poradcov. Fungovanie ústavného systému mu interpretoval jeho poradca Ján Mazák a videli sme, k čomu to viedlo – vyše dva roky bol paralyzovaný Ústavný súd vinou Kiskovej nesvojprávnosti a svojvôle. Politická neskúsenosť bola uňho do očí bijúca.

Čaputovej prejav je súvislý a na mnohých pôsobí dôveryhodne, vo vystúpeniach však nepovie nič podstatné, opakuje všeobecné frázy, často dáva vyhýbavé odpovede. (Foto: archív)

U Čaputovej to nie je až také okaté, ale to, že má nulové politické skúsenosti, je tiež evidentné. V predvolebných rozhovoroch vidieť, že doma je skôr v treťom sektore a právnych otázkach. Jej verbálny prejav je však vďaka právnickej praxi súvislý a na množstvo voličov pôsobí dôveryhodne, preto ju ako kandidátku nemožno podceňovať,” hovorí Michelko.

Ako dodal, Čaputová je oproti svojim predchodkyniam Magde Vášáryovej a Ivete Radičovej určite “dokonalejším prototypom” ženskej prezidentskej kandidátky. Z afektovaného, absolútne nedôveryhodného a pritom bezobsažného prejavu Vášáryovej boli podľa Michelka po jej televíznych vystúpeniach zhrození aj jej najväčší fanúšikovia.

“Radičová mala síce exekutívnu skúsenosť, bola v politike, ale ľudia rýchlo odhalili jej falošnosť a neuverili jej. Ukázala tiež psychickú labilnosť. V tomto zmysle ich Čaputová určite predstihuje. Je však zrejmé, že politická erudovanosť jej chýba. Vo vystúpeniach nepovie nič podstatné, opakuje všeobecné frázy, často dáva vyhýbavé odpovede.

Kandidáti Štefan Harabin a Maroš Šefčovič ju odborne i skúsenostne mnohonásobne predstihujú. No rozhodujú voliči a tí vždy nezvolia toho najkompetentnejšieho a najkvalitnejšieho kandidáta, väčšina z nich dá prednosť tomu, kto dokáže vyvolať najsilnejšie emócie a vie ‘klamať telom’. Preto často idú do najvyšších ústavných funkcií ľudia bez politickej skúsenosti,” ukončil svoje hodnotenie Michelko.

Politológ Roman Michelko. (Foto: Michaela Kolimárová)