Úvod Z DOMOVA Milióny eur v rámci pandemickej pomoci poslal štát schránkovým firmám. Fico: Je...

Milióny eur v rámci pandemickej pomoci poslal štát schránkovým firmám. Fico: Je to organizovaný zločin

Foto: archív

Milióny eur prvej pomoci na sanovanie ekonomických dosahov protipandemických opatrení poslala SR aj  tzv. schránkovým firmám. Celkovo môže ísť až o 24 miliónov eur z verejných zdrojov. Podľa predsedu parlamentu Borisa Kollára to odhalila kontrola Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR.

Podozrivé firmy nezakladajú účtovné uzávierky, nie je zrejmé či a koľko majú zamestnancov a viaceré majú podlžnosti na daniach. Pri preverovaní firiem sa nenašli prevádzky nijakej z nich a majitelia sú spravidla osoby z Balkánu alebo z Grécka. Podľa zistení nejde o významných podnikateľov.

Pandemickú pomoc štát poskytuje podnikateľom a firmám, ktoré museli pre protipandemické opatrenia obmedziť alebo zatvoriť svoje prevádzky, poklesli im tržby najmenej o 20 percent, alebo ktoré udržia pracovné miesta aj v prípade prerušenia alebo obmedzenia svojej činnosti počas vyhlásenej mimoriadnej situácie.

Dotknuté schránkové firmy mali dostať pomoc prostredníctvom opatrenia 3/A zameraného na udržanie pracovných mies. Je však otázne, ako podozrivé firmy preukazovali úradom nárok na pomoc, keďže väčšinou nevykonávajú účtovné uzávierky, respektíve ich naposledy podali pred niekoľkými rokmi.

K informáciám o sieti podozrivých schránkových firiem, ktorým štát poslal milióny eur z pandemickej prvej pomoci, sa vyjadril líder opozičného Smeru-SD Robert Fico. Myslí si, že nejde o náhodu, ale o organizovaný zločin, a neverí, že by o tom rezort práce pod vedením ministra Milana Krajniaka pred kontrolou nemal vedomosť.