Úvod Politika Moskva naznačila, že pokus o vraždu Skripaľa a jeho dcéry vykonala Británia

Moskva naznačila, že pokus o vraždu Skripaľa a jeho dcéry vykonala Británia

Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov. (Foto: archív)

Ruské ministerstvo zahraničných vecí naznačilo, že chemický útok na bývalého ruského dvojitého špióna Sergeja Skripaľa vykonala Británia. Incident otriasol už i tak naštrbenými vzťahmi medzi Moskvou a Západom, pričom viac než 20 krajín oznámilo, že vyhostí ruských diplomatov.

„Analýza všetkých okolností odhalila nezáujem britských úradov o vypátranie skutočných motívov a páchateľov tohto zločinu. Vedie nás to k myšlienke o možnej účasti britských tajných služieb (na tomto zločine),“ uviedlo vo vyhlásení ruské ministerstvo zahraničných vecí, ktoré citovala agentúra DPA.

„Britské úrady systematicky demonštrovali svoju neschopnosť zaistiť bezpečnosť ruských občanov na vlastnom (britskom) území. Nehanebným príkladom toho je otrávenie bývalého zamestnanca ruskej Federálnej bezpečnostnej služby (FSB) Alexandra Litvinenka, nevyjasnená smrť podnikateľov Badriho Patarkacišviliho a Alexandra Perepiličného, záhadná ‘samovražda’ Borisa Berezovského a uškrtenie jeho obchodného partnera Nikolaja Gluškova, a nakoniec pokus o vraždu Sergeja a Julije Skripaľovcov,“ uvádza sa ďalej vo vyhlásení rezortu ruskej diplomacie.