Úvod Politika Nové americké sankcie proti Rusku poškodia aj EÚ

Nové americké sankcie proti Rusku poškodia aj EÚ

Foto: archív

Americkí zákonodarcovia v Snemovni reprezentantov schválili opatrenie, ktoré sťaží prezidentovi Donaldovi Trumpovi zrušenie sankcií proti Rusku. Dolná komora amerického Kongresu drvivou väčšinou hlasov, 419 k 3, schválila nové sankcie proti trojici krajín: Rusku, Iránu a Severnej Kórei (KĽDR). „Tieto tri režimy, v rôznych častiach sveta, ohrozujú životne dôležité záujmy Spojených štátov a destabilizujú svojich susedov. Naša rázna reakcia prichádza poriadne oneskorene,“ vyhlásil kongresman Ed Royce, vplyvný republikán vo výbore snemovne pre zahraničné záležitosti.

Trumpovi chcú sťažiť vetovanie
Podobný krok odhlasovala minulý mesiac aj horná komora Senát. Trestá ním Rusko za jeho konanie na Ukrajine a v Sýrii, ako aj za údajné zasahovanie do amerických prezidentských volieb v roku 2016. Trump totiž naznačil ochotu spolupracovať s Ruskom a spochybnil tvrdenia, že Moskva zasahovala do amerických prezidentských volieb, čo medzi americkými zákonodarcami vyvolalo obavy, že by mohol prezident jednostranne sankcie zmierniť. Zákonodarcovia spojili nové sankcie proti Rusku so sankciami zameranými proti Iránu a Severnej Kórei, v snahe sťažiť Trumpovi vetovanie tohto opatrenia a prípadné zmiernenie sankcií proti Moskve.

Opatrenie zakazuje prezidentovi zmiernenie ruských sankcií bez súhlasu Kongresu.

Sankcie proti Severnej Kórei sa zameriavajú na jej programy na vývoj jadrových zbraní a balistických striel, ako aj na zneužívanie ľudí na otrockú prácu. Irán sa stal terčom sankcií za svoju teroristickú činnosť, porušovanie ľudských práv a za programy na vývoj balistických striel. Americká Tajná služba ministerstva obrany (DIA) predpovedala, že Severnej Kórei sa podarí vyvinúť spoľahlivú balistickú strelu schopnú niesť jadrovú hlavicu už na budúci rok, napísal v utorok denník Washington Post s odvolaním sa na utajované zistenia. Táto sankčná legislatíva sa v Snemovni a v Senáte mierne odlišuje a obe komory sa musia teraz dohodnúť na konečnej podobe, kým ju pošlú Trumpovi na podpis. Biely dom naznačil, že Trump toto opatrenie podpíše, napriek obavám, že mu zviaže ruky.

Trumpovi nové sankcie neuľahčia snahu o zlepšenie vzťahov s Ruskom. (Foto: archív)
Trumpovi nové sankcie neuľahčia snahu o zlepšenie vzťahov s Ruskom. (Foto: archív)

Proti zdravému rozumu
Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov v pondelok 24. júla vyhlásil, že vyhrážanie sa ďalšími sankciami poškodzuje ruské a americké záujmy. Predsedníčka hornej komory ruského parlamentu Valentina Matvijenková vyjadrila obavy z dosahu sankcií na spoluprácu Európy s ruským energetickým sektorom.

„Sankcie môžu poškodiť európske firmy a európske podnikanie ako celok. Toto je pokus vytlačiť Rusko z európskeho energetického odvetvia. Toto je neoprávnené zasahovanie do záujmov európskych štátov. Dúfam, že EÚ bude brániť svoj postoj,“ uviedla Matvijenková, ktorú citovala ruská štátna tlačová agentúra TASS. Európski predstavitelia tiež vyjadrili znepokojenie nad týmito americkými opatreniami proti Rusku, pretože môžu mať vplyv na projekty v energetike.

„Americký návrh zákona o sankciách proti Rusku sledujeme s určitým znepokojením,“ uviedol nemenovaný európsky predstaviteľ. Dodal, že EÚ tento svoj názor tlmočila „v USA i ostatným stranám prostredníctvom diplomatických kanálov“. Nové sankcie USA proti Rusku by mohli nepriaznivo postihnúť svetové energetické giganty ako Shell, BP a taliansky ENI.

Navrhované nové americké sankcie proti Rusku z pohľadu Moskvy znemožnia zlepšenie napätých vzájomných vzťahov.

„To, čo sa deje, sa prieči zdravému rozumu. Autori a podporovatelia tohto zákona robia veľmi vážny krok k zničeniu vyhliadok na normalizáciu vzťahov s Ruskom a nezakrývajú, že to je ich cieľ,“ citovala agentúra TASS námestníka ruského ministra zahraničných vecí Sergeja Riabkova. Za bolestivé protiopatrenia sa vyslovil Konstantin Kosačev, predseda zahraničného výboru Rady federácie, hornej komory ruského parlamentu. „Takáto reakcia musí byť. Nie symetrická, Američanov to musí bolieť. Ďalšie zhoršenie bilaterálnej spolupráce je neodvratné,“ napísal Kosačev na Facebooku.

Predseda výboru ruskej Štátnej dumy pre zahraničné záležitosti Leonid Sluckij v reakcii povedal, že vzťahy s Washingtonom budú teraz ešte zložitejšie. „Možnosti pre diplomatické manévrovanie na riešenie problémov prostredníctvom dialógu sa veľmi zúžia,“ konštatoval Sluckij s tým, že sankcie budú mať dopad aj na európske krajiny spolupracujúce s Ruskom.

Foto: archív
Foto: archív