Úvod GEO Novozélanďania sa poskladali na kúpu pláže

Novozélanďania sa poskladali na kúpu pláže

Foto: archív

Na Novom Zélande sa miestni obyvatelia rozhodli nedovoliť podnikateľom obsadiť krásny kúsok zeme. Vyše 40-tisíc Novozélanďanov sa radšej poskladalo a časť pláže Awaroa odkúpili sami. Podnikateľ a nádejný vlastník čarovného kúska zeme tak odišiel s dlhým nosom.

Pláž nielenže bude patriť verejnosti, ale navyše sa stala aj súčasťou národného parku Abel Tasman. Ľuďom sa podarilo vyzbierať 2,3 milióna austrálskych dolárov, čo je v prepočte takmer 1,6 milióna eur. Menšou sumou prispel aj štát.

Čarovná pláž sa nachádza v hornej časti Južného ostrova Nového Zélandu a dostať sa na ňu dá len loďou alebo vrtuľníkom. Niektoré realitné kancelárie ju označujú za najlepšiu pláž na planéte. Spravovať ju bude manažment národného parku. „Je to víťazstvo pozitívnej sily ľudu a zachovania nášho životného prostredia,“ vyhlásila zástupkyňa politickej scény Nicky Wagnerová s tým, že ide o „nádherný dar národu“.

Národný park Abel Tasman označila za najmenší národný park na Novom Zélande, ktorý prilákal najväčší počet návštevníkov. S plážou majú teraz veľké plány, našťastie, nie komerčného alebo ziskového charakteru. Zainteresovaní totiž plánujú obnoviť ekológiu piesočných dún, čím sa zlepší prostredie pre pobrežné vtáctvo. Obnoviť by chceli aj pôvodnú faunu.

Foto: archív
Foto: archív

1 komentár

Comments are closed.