Úvod Politika Orbán: Európske štáty sú rukojemníkmi ríše finančného špekulanta

Orbán: Európske štáty sú rukojemníkmi ríše finančného špekulanta

Foto: archív

Maďarský premiér Viktor Orbán si nedávno pripomenul protikomunistické povstanie v Budapešti v roku 1956, po ktorého rozdrvení sovietskymi tankmi státisíce Maďarov utiekli na Západ. Zároveň sa opakovane vyslovil proti prijímaniu migrantov. V prejave hovoril nielen o vtedajšom boji proti sovietskej nadvláde, ale aj o obrane pred migračnou vlnou, valiacou sa do Európy.

Oboje – komunistický režim aj globalizácia spolu s migráciou – totiž podľa neho hrozia zničením maďarskej histórie a kultúry. Ale maďarskú túžbu po slobode nemožno podľa premiéra potlačiť. Orbán podľa agentúry DPA vlnu miliónov migrantov označil za dielo záhadnej finančnej sily, ktorá vyvolala ich inváziu do Európy, aby ju premenili na „zmiešaný kontinent“.

V srdci tohto zápasu o osud kontinente je podľa Orbána niečo ako „zóna bez migrantov“, východná časť strednej Európy, odmietajúca kvóty na prerozdeľovanie utečencov. Orbán priamo nespomenul amerického miliardára Georgea Sorosa, ktorého nadácia prispieva aj organizáciám pomáhajúcim utečencom.

V súčasnosti však maďarská vláda organizuje dotazníkovú kampaň, kde majú občania odpovedať na otázky ohľadom údajného Sorosovho plánu zaplaviť Európu utečencami z Ázie a Afriky, aby zničili „kresťanskú a národnú identitu“ európskych národov. Orbán vyhlásil, že západná Európa možno maďarské povstanie obdivovala, ale Maďarov nechápala.

Foto: archív

„Nedokázali pochopiť, že trváme na našej kultúre a spôsobe života až do konca, že sa nechceme s nikým zmiešať v taviacim kotlíku. Chceme, aby rešpektovali, kto a čo sme,“ vyhlásil a dodal, že Maďarom ako „statočnému a bojujúcemu národu“ nerozumie ani súčasný Brusel, čomu sa však nemožno čudovať, pretože „ani nemôže rozumieť Maďarsku“.

Európa sa podľa premiéra vykoľajila a mieri do slepej uličky. Mnoho členských štátov Európskej únie sa stalo „rukojemníkmi ríše finančného špekulanta“. Kým v minulom storočí ťažkosti vytvárali ríše hrmotajúce zbraňami, súčasné impériá vznikajú v tieni globalizácie. Nemajú jasné hranice, ale sieť médií a desiatky tisíc platených pracovníkov, ktorí im slúžia.

Premiér tvrdí, že „všetko, čo považujeme za maďarský spôsob života, je opäť ohrozené“. Kým komunisti sa snažili urobiť z Maďarov „homo sovieticus“, silám globalizácie ide o „homo brusselicus“. Preto je podľa neho znovu nevyhnutný podobný obrat, aký prišiel po páde komunizmu.

Všetky voľby v Európe sú teraz podľa neho kľúčové, pretože sa rozhoduje o tom, či si ľudia vezmú späť rozhodovanie o národných záležitostiach, alebo kontrolu prenechajú európskym byrokratom, úzko spätým s podnikateľskými elitami. Mnoho ľudí si myslí, že už je to nemožné, ale v možnosť zmien neverili ani ľudia v roku 1956 či 1988. „Kým Brusel nevráti štátom ich suverenitu, kormidlo Európy sa nemôže otočiť správnym smerom,“ zdôraznil Orbán.