Úvod Politika Orbán: Maďarsko svoju migračnú politiku nezmení

Orbán: Maďarsko svoju migračnú politiku nezmení

Foto: archív

Maďarský premiér Viktor Orbán nemá v úmysle meniť svoju migračnú politiku, a to aj napriek tomu, že Európsky súdny dvor zamietol žalobu Maďarska a Slovenska na kvóty na prerozdelenie utečencov. Rozhodnutie súdu pritom berie na vedomie.

„Rozhodnutie súdu musíme vziať na vedomie, pretože nesmieme ohrozovať základy Európskej únie – rešpektovanie zákona je jej základom. To však nie je dôvod na to, aby sme menili svoju politiku, ktorá migrantov odmieta,“ vyhlásil maďarský predseda vlády. Maďarsko nie je migračná krajina a ani sa ňou nemieni stať.

Spájať migračné otázky s kohéznymi fondmi je podľa neho nemorálne a protirečí to európskemu právu. Bruselu odkázal, že Maďarsko sa tlaku Európskej komisie nepodvolí a politický boj bude pokračovať aj po zamietnutí žaloby.

Slovensko a Maďarsko žiadali súd o zrušenie dvojročného mechanizmu preberania žiadateľov o azyl z Talianska a Grécka, okrem iného aj pre procesné chyby. Viaceré krajiny – okrem Slovenska a Maďarska aj Česká republika a Rumunsko – vtedy hlasovali proti jeho prijatiu. Súd však platnosť programu potvrdil. Konštatoval, že rozhodnutie o prerozdelení 120-tisíc migrantov nemuselo byť prijaté jednohlasne.

Foto: archív
Foto: archív