Úvod Z DOMOVA Politológ: Dzurinda voličov väčšmi odpudzuje, ako priťahuje

Politológ: Dzurinda voličov väčšmi odpudzuje, ako priťahuje

Mikuláš Dzurinda. (Foto: archív)

Bývalý slovenský premiér Mikuláš Dzurinda na mediálnom brífingu predstavil svoj nový politický projekt Modrá koalícia, prostredníctvom ktorého sa plánuje vrátiť na domácu politickú scénu. Viaceré médiá v tejto súvislosti zverejnili stanovisko politológa z Filozofickej fakulty Prešovskej univerzity Michala Cirnera.

Pre avizovaný politický projekt bude podľa neho kľúčové nájsť kvalitného lídra a presvedčiť na spoluprácu Kresťanskodemokratické hnutie (KDH).  „Ak by sa podarilo dohodnúť s KDH, je to päť až sedem percent hlasov, ktoré sa na to môžu nabaliť a z malej strany by sa mohol stať relevantný hráč,“ myslí si Cirner.

Je tiež presvedčený, že na získanie dostatočného počtu voličov Modrej koalície bude dôležité, kto sa stane jej lídrom, kedže Dzurinda “väčšmi voličov odpudzuje, ako priťahuje”. Dodal, že expremiér má svoju skupinu sympatizantov, čo môže priniesť nejaké percentá, no je takisto veľmi kontroverzný politik a má veľkú nedôveru u verejnosti.

„Dôležité je preto pritiahnutie nejakého lídra, ako je napríklad exminister zahraničných vecí Ivan Korčok. U nás sú strany veľmi personalizované, to znamená, že volič ani tak nevolí strany, ale konkrétnych politikov,“ doplnil politológ.