Úvod Ekonomika Poľsko radí Európe: Odmietajte ruský plyn! 

Poľsko radí Európe: Odmietajte ruský plyn! 

Foto: archív

Varšava vyzýva ostatné krajiny Európy, aby prestali odoberať ruský plyn, povedal minister zahraničia Witold Waszczykowski v rozhovore pre Polskie radio. Potvrdil, že republika už nebude predlžovať zmluvu o dodávkach ruského plynu, ktorá vyprší v roku 2022.

„Navyše naliehame na ďalšie štáty, napríklad na Chorvátsko, aby vybudovali plynový terminál na Jadrane, ktorý by mohol túto časť Európy zabezpečiť plynom z iných krajín sveta,” povedal. Waszczykowski dodal, že Varšava v tejto veci schválila technický program spolupráce so Spojenými štátmi.

Poľsko každoročne spotrebuje približne pätnásť miliárd kubických metrov plynu, z ktorých 10 miliárd dodáva spoločnosť Gazprom. V roku 2015 v meste Swinoujscie uviedli do prevádzky terminál LNG s kapacitou 5 miliárd kubíkov ročne. Neskôr Varšava uviedla, že tento terminál a plynovod, ktorý by spojil Poľsko s nórskym šelfom, by zabezpečil nezávislosť krajiny od dodávok plynu „z východu”.

Poľský prezident Andrzej Duda poznamenal, že jeho krajina by sa mohla stať centrom, z ktorého by prúdil americký skvapalnený plyn do strednej a východnej Európy. Táto téma bola vznesená počas rozhovorov s Donaldom Trumpom na začiatku júla.

Poľsko, niekoľko pobaltských štátov a Ukrajina sa ostro stavajú proti vybudovaniu rusko-nemeckého projektu plynovodu Nord Stream 2, ktorý tieto krajiny obchádza. Hoci reč je tu predovšetkým o stratách na poplatkoch z tranzitu ruského plynu, tvrdia, že ide o energetickú bezpečnosť Európy. Poľsku a Ukrajine vyšla v ústrety Európska komisia, ktorá označila projekt Nord Stream 2 za zbytočný.