Úvod Z DOMOVA Poslanca Čepčeka OĽaNO potrestalo za hlasovanie za návrhy ĽSNS proti interrupciám

Poslanca Čepčeka OĽaNO potrestalo za hlasovanie za návrhy ĽSNS proti interrupciám

Martin Čepček. (Foto: archív)

Poslanec NR SR za OĽaNO Martin Čepček nemôže dočasne chodiť na zasadnutia poslaneckého klubu hnutia. Na tri mesiace prišiel aj o výhody, na ktoré mal ako člen klubu nárok. Nebude mať tiež k dispozícii právny a mediálny tím.

Ako informoval informoval médiá šéf klubu Michal Šipoš, dôvodom je jeho opakované hlasovanie v pléne spolu s poslancami ĽSNS. Čepček aj naďalej zostáva členom klubu OĽaNO. „Ak bude pripravený ďalej tímovo spolupracovať, o tri mesiace má dvere otvorené,“ vyhlásil na margo Čepčekovho dištancu Šipoš.

Dodal, že Čepčekove opakované hlasovania s poslancami ĽSNS sú ťažko zlučiteľné s hodnotami OĽaNO. Čepček prednedávnom povedal, že jeho voliči od neho očakávajú úprimné a odvážne presadzovanie kresťanských hodnôt do zákonov.

Nedávno už po druhýkrát podal do parlamentu návrh novely, ktorou by sa obmedzil prístup k interrupciám. Šipoš vtedy povedal, že Čepček o tom vopred neinformoval kolegov v klube ani členov koaličnej rady.

Poslanec hlasoval za návrhy ĽSNS obmedzujúce potraty. Koncom minulého roka 2020 tiež v parlamente nepodporil koaličné návrhy – novelu Ústavy SR, ktorá súvisela s reformou justície, ani novelu ústavného zákona o bezpečnosti štátu, ktorou sa umožnilo vláde bez obmedzenia predlžovať núdzový stav.

Hlasovanie poslancov zákonodarného zboru by nemalo podliehať straníckej disciplíne, pričom zvolení zástupcovia ľudu by mali hlasovať podľa svojho “vedomia a svedomia”. Z Ústavy SR vyplýva, že poslanec má napĺňať voľu svojich voličov, nie straníckych centrál.

Politická prax v SR je však opačná. Stranícky trest pre poslanca OĽaNO je v priamom rozpore so znením poslaneckého sľubu: “Sľubujem na svoju česť a svedomie vernosť Slovenskej republike. Svoje povinnosti budem plniť v záujme jej občanov. Budem dodržiavať ústavu a ostatné zákony a pracovať tak, aby sa uvádzali do života.“