Úvod Politika Prezidenta v parlamente privítal nápis VLASTIZRADCA

Prezidenta v parlamente privítal nápis VLASTIZRADCA

Foto: archív

Slovenská republika nedávno oslávila 25. narodeniny a v tejto dobe záleží na politikoch, aby zabránili rozkladu spoločnosti v dôsledku nedôvery v štát. Znamená to okrem iného vrátiť do verejného priestoru poctivú a citlivú diskusiu, mať odvahu hovoriť korektne a slušne aj o ťažkých témach. Vyzval na to prezident SR Andrej Kiska, keď pred poslancami NR SR predniesol správu o stave republiky.

Prejav prezidenta prerušil protest poslancov za ĽSNS. Tí priniesli do pléna papiere, z ktorých vyskladali nápis VLASTIZRADCA. Predseda parlamentu Andrej Danko ich niekoľkokrát napomenul, že vizuálne pomôcky sú v pléne zakázané. Keďže ho nerešpektovali, prerušil na pár minút schôdzu, a teda aj Kiskov prejav a vykázal kotlebovcov zo sály.

V pokračovaní prejavu prezident okrem iného vyslovil presvedčenie, že Slovensko “je hladné po niečom, na čo môže byť hrdé. „Nie falošné národovectvo, nie agresívne vymedzovanie sa voči ľuďom inej farby pleti, viery či sexuálnej orientácie. Ak má vzťah ľudí k Slovensku definovať láska a hrdosť, musíme im ponúknuť viac ako peknú prírodu a šikovných športovcov. Potrebujeme spojivo, vďaka ktorému sa príbehy úspešných jednotlivcov stanú príbehom úspešnej krajiny,“ poznamenal s tým, že najväčšou výzvou je pokúsiť sa byť lepší ako včera.

Andrej Kiska pripomenul, že takmer pred štyrmi mesiacmi boli zavraždení investigatívny novinár Ján Kuciak a jeho snúbenica Martina Kušnírová. „Dodnes nevieme, kto ich zavraždil. Ich smrť však pravdepodobne bola tragickým zhmotnením dôsledkov tolerovania zločinného správania. Zločinov, o ktorých na vlastné riziko informovali len odvážni novinári. Zločinov, ktorým sa politické vedenie krajiny roky nečinne prizeralo,“ povedal.

V tejto súvislosti sa prezident domnieva, že Slovensko potrebuje políciu, ktorá bude plniť svoju úlohu pomáhať a chrániť. „Policajti a prokurátori potrebujú priestor slobodne vyšetrovať trestné činy. Bez neprimeraných zásahov do ich práce, šikanovania, prepúšťania kvalitných vyšetrovateľov, ktoré rozkladá morálku, podporuje pasivitu a priemernosť. V dobrej polícii je odmeňovaná odvaha a poctivosť.

Foto: archív

Je čas prestať odpútavať pozornosť nafúknutými hrozbami, akou sú napríklad migranti. Namiesto toho sa treba venovať organizovanému zločinu a extrémizmu. Nech elitné jednotky nenaháňajú bonboniéry a päťdesiateurovú korupciu, kým mnohomiliónovú kriminalitu bielych golierov pozorujú z úctivej vzdialenosti,“ podotkol.

Kiska sa zastavil aj pri pomeroch v poľnohospodárstve a na vidieku. „Roky zanedbávania problémov spôsobili, že štátne orgány zatvárajú oči pred vydieračskými praktikami v regiónoch, tolerujú vyhrážky a fyzické útoky, alebo sa dokonca stavajú na stranu agresorov. Tieto zlyhania štátu majú konkrétne obete. Sú nimi podvedení, zbití farmári, ktorí sa nedovolali svojich práv. Situácia v Pôdohospodárskej platobnej agentúre a Slovenskom pozemkovom fonde je taká závažná, že aj generálny prokurátor konštatoval, že štát pri vynucovaní práva zlyháva,“ pripomenul.

Prezident SR Andrej Kiska viac nie je nadstraníckou hlavou štátu, ale po prednesení správy o stave republiky v ňom vidieť budúceho opozičného politika. Novinárom to v reakcii povedal premiér Peter Pellegrini s tým, že je z prejavu Kisku sklamaný. „Očakával som, že pravdivo posúdi stav našej krajiny, ale videl som prezidenta, ktorý o Slovensku nepovedal nič pozitívne. Nedotkol sa nášho dobrého hospodárskeho vývoja, v oblasti nezamestnanosti, nedotkol sa zvyšovania miezd a kvality života. Urobil len znôšku kritiky,“ povedal Pellegrini s tým, že Kiska zároveň žiadal občanov, aby boli na krajinu hrdí.

Prezident SR Andrej Kiska svojim prejavom o stave republiky potvrdil, že je opozičným politikom. Nijaká vízia, len kritika. Novinárom to povedal šéf Smeru-SD a expremiér Robert Fico. „Už v roku 2014, keď boli prezidentské voľby, som povedal, že Kiska bude opozičný politik. A jeho vystúpenie bolo presne v tom duchu. Ešte pred niekoľkými mesiacmi hovoril, že Slovensko je úspešná krajina, zrazu je to preňho čierna diera bez perspektívy,“ odkázal.

Strana Smer podľa jeho slov očakávala, že prezident použije nejakú mieru sebareflexie. „Ak niekto hovorí o dôvere ľudí v štát, súdy, políciu a prokuratúru, musí sa vysporiadať s vážnymi podozreniami, ktoré sú spojené s jeho menom. Mal povedať niečo o tom, ako pripravil ľudí v 48 bytoch v Kysuckom Novom Meste o bývanie, ako pripravil o pozemok zubára, o tom, ako financoval kampaň, podozreniach pokiaľ ide o DPH,“ myslí si Fico.

Foto: archív