Úvod Politika Procházkov gazdovský a súdny dvor

Procházkov gazdovský a súdny dvor

Foto: archív

Až pod Tatry bolo počuť, ako úradníckemu Luxemburgu padol balvan zo srdca. Po niekoľkých mesiacoch sa Slovensku konečne podarilo postaviť vhodného kandidáta na sudcu Všeobecného súdu Európskej únie so sídlom v tejto metropole Beneluxu. A nie hocijakého! Do služieb európskeho právodsúdia sa hlási rovno bývalý prezidentský kandidát Radoslav Procházka, ktorého na tento post navrhla Slovenská advokátska komora.

Ukázalo sa, že doterajšie Procházkove ambície boli minimalistické – chcel byť „len“ prezidentom, neskôr premiérom, potom lídrom, pardon, gazdom pravice. Napokon sa stal paholkom stredu, aby konečne v sebe objavil sudcu európskeho formátu. A tak sa rozhodol vymeniť slovenský gazdovský za európsky súdny dvor.

Pripomeňme si náplň činnosti tejto inštitúcie: „Zaoberá sa najmä hospodárskou súťažou, štátnou pomocou, obchodom, poľnohospodárstvom a obchodnými značkami.“ Pre Procházku je „malinou“ najmä oblasť obchodu a platenia daní – je odborník na vykazovanie platieb špeciálnym systémom „pol na pol“ – 50 percent zdaniť a 50 percent na čierno, ako to chcel predviesť pri financovaní predvolebnej kampane v médiách svojho priateľa Igora Matoviča z OĽaNO.

Foto: archív
Foto: archív

Rovnako blízke mu je poľnohospodárstvo, veď bol dezignovaným „gazdom“ (zatiaľ len pravice). Ďalšie Radove danosti zjednocujú obchod, najmä v oblasti dlhov, i obchodné značky. Sám vytvoril vychýrenú značku Sieť, ktorá sa stala fabrikou na výrobu dlhov v predvolebnej kampani. V tom predbehol Venezuelu i Kolumbiu, tie však pod jurisdikciu Všeobecného súdu EÚ nepatria. Významná je aj ďalšia Radova sudcovská cnosť – pravdovravnosť. Tu bude ako sudca určite nestranný. Nevie totiž klamať! Presnejšie, už ani nevie, kedy klame a kedy náhodou hovorí pravdu.

Iní kandidáti pohoreli na francúzskom jazyku ako oficiálnej reči tejto inštancie. Tá Radovi „nerobí problém“, ako sa sám vyjadril a treba mu veriť. Bude naozaj skvelým európskym sudcom, ak spisovnú francúzštinu ovláda tak dobre ako menej spisovnú slovenčinu. O tom prvom nás zatiaľ nemal možnosť presvedčiť, zato v tom druhom exceloval na nedávnom sneme Siete v Trnave: „Ja idem do prdele, chalani. Nedá sa s vami robiť. (…) Krízový manažér, ty kokos! Vám musí je**ť, chalani, vám musí je**ť!“