Úvod Politika Václav Klaus: Európa potrebuje revolúciu

Václav Klaus: Európa potrebuje revolúciu

Foto: archív

Bývalý český prezident Václav Klaus je presvedčený, že Európa potrebuje zásadnú zmenu, inak ju masová migrácia zničí. Tieto slová zazneli na predvolebnej akcii Alternatívy pre Nemecko (AfD) v severonemeckom Schwerine, kde exprezident vystúpil s dvadsaťminútovým prejavom.

Alternatívu pre Nemecko podporil Klaus už niekoľkokrát. Robí to vraj s radosťou, aj keď pre podporu strany už prišiel o možnosť vystúpiť na niektorých nemeckých konferenciách alebo univerzitách. Hlavnú časť prejavu venoval migrácii, ktorá je ústrednou témou volebnej kampane AfD. Pokračovanie masovej migrácie iných kultúr a civilizácií podľa neho zničí Európu aj bez terorizmu: „Teraz je evidentné – dúfajme, že aj pre vašu kancelárku – že dnešná vlna terorizmu je súčasť masovej migrácie.“

Merkelová nedávno odmietla, že by islamský terorizmus do Nemecka priniesli utečenci. Je podľa nej fenomén, s ktorým má spolková republika problémy už mnoho rokov, nie odvtedy, ako pred rokom otvorila hranice pre státisíce utečencov.

Foto: archív
Foto: archív

Aby sa starý kontinent vyhol možnému zničeniu, sú podľa Klausa potreba zásadné zmeny, takmer revolúcia. V tomto kontexte hovoril aj o povstaní más, tak ako ho pomenoval španielsky filozof José Ortega y Gasset.

Práve AfD je podľa Klausa jediná politická sila, ktorá sa dnes môže postaviť nemeckému establishmentu. „Musíte ísť do najmenších dedín v krajine a zaklopať na všetky dvere vo vašom volebnom obvode. Inak nie je možné vyhrať voľby,“ apeloval na poslucháčov. „Želám vám úspech, pretože váš úspech bude úspech pre nás všetkých.“

Aktuálne predvolebné prieskumy v Meklenbursku-Predpomoransku, ktoré leží v severovýchodnom Nemecku na pobreží Baltského mora, AfD prisudzujú 19 percent hlasov. Strana by sa tak v tejto spolkovej krajine mohla stať tretím najsilnejším zoskupením za sociálnymi demokratmi (SPD) a Kresťanskodemokratickou úniou (CDU).