Úvod Politika Putin, Merkelová a Macron rokovali o Ukrajine, pokrok nenastal

Putin, Merkelová a Macron rokovali o Ukrajine, pokrok nenastal

Foto: archív

Trojstranné stretnutie nemeckej kancelárky Angely Merkelovej, francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona a šéfa Kremľa Vladimira Putina o urovnaní konfliktu na východe Ukrajiny, ktoré sa konalo v Hamburgu v rámci summitu skupiny G20, neprinieslo nijaký pokrok. Informovala o tom agentúra DPA.

Podľa Putinovho hovorcu Dmitrija Peskova realizácia tzv. Minských mierových dohôd prešľapuje na mieste, úsilie o vyriešenie situácie však musí pokračovať. Hovorca nemeckej vlády po stretnutí konštatoval, že účastníci sa zhodli na potrebe implementácie prímeria zakotveného v dohodách z Minska.

Podľa nedávno zverejnenej správy Úradu vysokého komisára OSN pre ľudské práva (OHCHR) si konflikt na východe Ukrajiny od 14. apríla 2014 do 15. mája 2017 vyžiadal 34056 obetí z radov civilistov, ukrajinskej armády a členov militantných skupín. Táto štatistika zahŕňa 10 090 mŕtvych – vrátane 2 777 civilistov – a 23 966 zranených. Hovorí sa však, že neoficiálne počty obetí sú ešte vyššie.

Do diplomatického úsilia sa v najbližšom čase intenzívnejšie zapoja aj USA. Americký minister zahraničných vecí Rex Tillerson pricestuje do Kyjeva. Bude ho sprevádzať nový osobitný vyslanec pre Ukrajinu Kurt Volker. Bývalý americký veľvyslanec pri NATO je považovaný za zástancu tvrdej línie proti Moskve.