Úvod Politika Rakúske voľby vyhrali protimigrantské strany

Rakúske voľby vyhrali protimigrantské strany

Stane sa 31-ročný Sebastian Kurz rakúskym kancelárom? (Foto: archív)

Víťazstvo Rakúskej ľudovej strany (ÖVP) pod vedením 31-ročného Sebastiana Kurza priniesli nedeľňajšie predčasné parlamentné voľby v alpskej republike. Jasne to dokumentujú údaje verejnoprávnej televízie ORF po sčítaní všetkých hlasov s výnimkou tých, zaslaných poštou, ktoré budú do výsledkov zarátané v pondelok.

Podľa nich 31,36 percenta občanov podporilo ľudovcov z ÖVP. Za nimi figurujú Slobodná strana Rakúska Heinza-Christiana Stracheho (FPÖ) so ziskom 27,35 percenta hlasov pred sociálnymi demokratmi z SPÖ úradujúceho spolkového kancelára Christiana Kerna, ktorých volilo 26,75 percenta voličov.

Cez štvorpercentnú hranicu zvoliteľnosti prešla ešte strana NEOS vďaka podpore 4,96 percenta a Kandidátka Petra Pilza so ziskom 4,14 percenta hlasov. Naopak, rakúski Zelení sú mimo parlamentu, keďže ich volebný ich zisk predstavuje 3,32 percenta hlasov.

Z ostatných kandidujúcich strán nezískala nijaká ani len percento hlasov. Volebná účasť bola 67,56 percenta. Je pozoruhodné, že medzi zverejnenými údajmi o hlasovaní figuruje aj informácia o viac ako 45 500 neplatných hlasoch.

Kurz a jeho strana majú vo svojom politickom programe zakomponovanú prísnejšiu legislatívu týkajúcu sa prijímania cudzincov a väčšiu kontrolu nad územím Rakúska. Stracheho FPÖ je známa protimigrantskou a protiislamskou rétorikou.

Šéf Christian Strache a jeho  (Foto: Pavel Kapusta)
FPÖ Heinza-Christiana Stracheho je známa protimigrantskou a protiislamskou rétorikou. (Foto: Pavel Kapusta)