Úvod Politika Rusko zvažuje, že dodá Sýrii lepší protilietadlový systém

Rusko zvažuje, že dodá Sýrii lepší protilietadlový systém

Foto: archív

Bezpečnostná rada OSN na mimoriadnom zasadnutí zamietla ruský návrh rezolúcie kritizujúci útoky na Sýriu. Návrh odsudzoval „agresiu proti Sýrskej arabskej republike zo strany USA a ich spojencov ako porušenie medzinárodného práva a Charty OSN“.

Za text hlasovali okrem Ruska ešte Bolívia a Čína, osem krajín bolo proti a štyri sa zdržali. Za prijatie rezolúcie bolo potrebných najmenej deväť z 15 hlasov v rade a vetovať nesmel ani jeden z piatich stálych členov rady. Pritom traja z nich – USA, Británia a Francúzsko – sú krajiny, ktoré na Sýriu zaútočili.

Ruský veľvyslanec pri OSN Vasilij Nebenzja vyhlásil, že USA a ich spojenci prejavili absolútnu ľahostajnosť k medzinárodnému právu. Útok bol podľa neho napadnutím suverénneho štátu a ohrozil snahu OSN o riešenie sýrskej krízy. Údery označil za výtržníctvo a údajné americkej dôkazy o použití chemických zbraní v Dúmé za výmysly.

Moskva zároveň uvažuje o tom, že by Sýrii dodala lepší systém protilietadlovej obrany. Generál Sergej Rudskoj z ruského generálneho štábu uviedol, že Rusko zvažuje protilietadlové rakety S-300. Pred niekoľkými rokmi pritom Sýrii odmietlo dodať tento protilietadlový systém „vzhľadom na naliehavú žiadosti niektorých našich západných partnerov“.

Sýria v súčasnosti disponuje protileteckými systémom, ktorý sa z väčšej časti spolieha na rakety vyrobené v Sovietskom zväze. Podľa Rudského zachytil 71 zo 103 vypálených rakiet počas útoku.