Úvod Spoločnosť S Kalmusovým pamätníkom Kuciakovi a Kušnírovej v Trenčíne väčšina ľudí nesúhlasí

S Kalmusovým pamätníkom Kuciakovi a Kušnírovej v Trenčíne väčšina ľudí nesúhlasí

Foto: archív

Vo viacerých slovenských mestách sa uskutočnili demonštrácie hnutia Za slušné Slovensko pri príležitosti uplynutia jedného roku od vraždy novinára Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. Pri tejto príležitosti sa aktivisti v Trenčíne rozhodli odhaliť pamätník dvom obetiam úkladnej vraždy, mnohí domáci však tvrdia, že zavraždení nemajú s mestom nič spoločné a ich pamätník pod hradom Matúša Čáka nedáva zmysel.

Vášnivá diskusia o tom, či pamätník Kuciaka a Kušnírovej patrí do Trenčína alebo nie, sa rozbehla predovšetkým na sociálnych sieťach. Odporcovia odmietajú najmä fakt, že autorom pamätníka je kontroverzný umelec Peter Kalmus, známy z káuz ničenia historických pamätníkov. Ako informovala iniciátorka myšlienky Klaudia Brázdilová, práce súvisiace s osadením pamätníka financovalo kamenárstvo, s ktorým autor spolupracuje. Uviedol to portál Trencin24.

Dielo má byť financované z darov občanov a prostriedkov na transparentnom účte iniciatívy Za slušné Slovensko, určených pre Trenčín. “Na organizovanie minuloročných protestov sme nevyčerpali všetky prostriedky, chceli sme ich preto investovať do niečoho dôstojného.

A myslím si, že nič dôstojnejšie ako pamätník pre Jána a Martinu neexistuje,“ uviedla Brázdilová. Pamätník Jánovi Kuciakovi a Martine Kušnírovej bol odhalený osobne Petrom Kalmusom na Štúrovom námestí v blízkosti sochy Ľudovíta Štúra.

Na sociálnej sieti aktivisti vyvolali anketu, v ktorej záujemcovia hlasovali, či s pamätníkom súhlasia. Začiatkom týždňa bolo proti pamätníku 733 hlasujúcich, za bolo 67, upozornil denník Pravda. “Okolo 90 percent ľudí s tým nesúhlasí.

Trenčanov sa nikto nepýtal, prečo to má byť v Trenčíne osadené,“ konštatoval správca stránky Anton Beták. Dodal, že by pochopil, ak by bolo takéto dielo umiestnené v rodnej obci novinára a snúbenice. Obyvatelia Trenčína by podľa neho nemali problém uctiť si ich pamiatku spomienkovou akciou alebo plaketou.

Nový Kalmusov pamätník Kuciakovi a Kušnírovej v Trenčíne. (Foto: archív)