Úvod Politika Senát: Zeman predstavuje bezpečnostné riziko

Senát: Zeman predstavuje bezpečnostné riziko

Foto: archív

Kritiku za konanie v kauze novičok, ako aj v súvislosti s vydaním údajného ruského hackera Jevgenija Nikulina do USA si vyslúžil v Prahe prezident ČR Miloš Zeman od členov Zahraničného výboru Senátu Parlamentu Českej republiky. Podľa ich názoru hlava štátu dlhodobo uprednostňuje vlastnú agendu na úkor zahraničnej politiky krajiny a predstavuje tak bezpečnostné riziko.

„V uprednostňovaní tejto vlastnej agendy prezidenta republiky na úkor oficiálnej zahraničnej politiky štátu vidí výbor bezpečnostné a zahraničnopolitické riziko. Vyzýva preto prezidenta ČR, aby sa takéhoto konania ďalej zdržal a rešpektoval Ústavou ČR vymedzené právomoci,“ cituje portál novinky.cz z vyhlásenia senátorov z výboru pre zahraničné veci, obranu a bezpečnosť.

Senátori odsúdili napríklad výzvu prezidenta, ktorý Bezpečnostnú informačnú službu požiadal o pátranie, či sa na území krajiny vyvíjala alebo skladovala nervovoparalytická látka novičok, spájaná s otravou niekdajšieho ruského dvojitého agenta Sergeja Skripaľa a jeho dcéry v Británii. „Chápeme to ako gesto spochybňujúce zahraničnopolitickú orientáciu štátu, dôveryhodnosť jeho spojencov a napomáhajúce v šírení lživého obvinenia ČR zo strany Ruskej federácie,“ uviedli podľa portálu senátori.

Jedenásť senátorov z rôznych politických strán odsúdilo i zasahovanie hlavy štátu a jej spolupracovníkov do kauzy údajného ruského hackera Nikulin. Zeman vydanie ruského občana do USA označil za netradičný postup a dokonca sa usiloval presadiť, aby muža vydali do Ruskej federácie. Toto konanie a ovplyvňovanie celého procesu vážne ohrozuje postavenie ČR v rámci bezpečnostných štruktúr, dôveru v právny štát, politickú stabilitu a dôveryhodnosť krajiny, domnievajú sa senátori.

Foto: archív