Úvod Z DOMOVA Sestry vyjadrili nesúhlas s Matovičovým návrhom zvýšenia platov

Sestry vyjadrili nesúhlas s Matovičovým návrhom zvýšenia platov

Foto: archív

Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek nesúhlasí s predstaveným návrhom zvyšovania platov. „Predložený návrh nereflektuje na naše požiadavky a ani navrhnutú výšku koeficientov pre jednotlivé kategórie sestier a pôrodných asistentiek,“ upozorňuje komora. Žiada prehodnotenie návrhu a vyzýva na férovú diskusiu.

Podľa vlastného prieskumu komory s návrhom miezd nesúhlasí 80 percent z 2433 sestier a pôrodných asistentiek. „Sestry a pôrodné asistentky jasne deklarovali a deklarujú svoj nesúhlas s predloženým návrhom,“ uviedla komora.

Upozorňuje tiež na to, že návrh nerieši mzdy v ambulantnej starostlivosti vrátane sestier v agentúrach domácej starostlivosti a v zariadeniach sociálnych služieb. Navrhnuté zmeny základných koeficientov jednotlivých profesií podľa komory naznačujú, že viaceré profesie si polepšia viac ako sestry, čo je podľa ich slov v rozpore s tvrdeniami vlády.

„Podľa nášho názoru sa tým nenapĺňajú deklarované sľuby vlády, že pre nedostatok sestier a pôrodných asistentiek je potrebné ich mzdy výrazne zvýšiť,“ upozornili členky komory. Na druhej strane ocenili, že plat sestier sa má podľa návrhu odvíjať aj od rokov praxe.

Určite to podľa nich pomôže pri zastabilizovaní skúsených sestier v systéme. Dodali však, že navrhnutý systém nemyslí na mladé sestry a absolventov ošetrovateľstva. “Z nich nám viac ako 50 percent do zdravotníctva po štúdiu nenastúpi,“ ozrejmila. Komora opätovne kritizuje, že nie je na pracovné stretnutia k platom prizývaná, čo považuje za neférový a nedemokratický prístup.

Koeficient minimálnej mzdy sestrám bez praxe by sa mal podľa návrhu zvýšiť z 0,89 na jedennásobok priemernej mzdy, pri sestrách so špecializáciou zasa z 1,06 na 1,1-násobok priemernej mzdy. Platy sa majú odvíjať aj od odpracovaných rokov. Po predstavení návrhu minister financií Igor Matovič vyzval sestry a pôrodné asistentky na verejnú diskusiu.