Úvod Auto - moto Slovenský AeroMobil má konkurenciu. Lietajúce auto chce vyrábať aj Airbus

Slovenský AeroMobil má konkurenciu. Lietajúce auto chce vyrábať aj Airbus

Foto: archív

Lietajúce auto zo Slovenska bude mať zrejme vážnu konkurenciu. Zámer otestovať do konca roka prototyp vlastného lietajúceho auta totiž oznámil riaditeľ leteckého gigantu Airbus Tom Enders. Prototyp bude disponovať autopilotom a jeho ambíciou je vyriešiť problémy so zápchami vo veľkomestách.

Airbus už v minulom roku vytvoril špeciálnu divíziu, zaoberajúcu sa vývojom konceptov lietajúceho auta. V hre je vozidlo, ktoré dokáže prepraviť jedného pasažiera, ale aj lietajúce auto na spôsob vrtuľníka na prepravu viacerých ľudí. Cieľom Airbusu je vytvoriť lietajúce auto, ktoré by si zákazníci mohli na jazdu objednať prostredníctvom mobilnej aplikácie.

„Pred sto rokmi sa mestská doprava presunula do podzemia, teraz máme technologické možnosti, aby sme sa posunuli nad zem,“ povedal Tom Enders na technologickej konferencii v Mníchove. Dúfa, že Airbus bude schopný do konca roka predstaviť prototyp lietajúceho vozidla určeného pre jedného pasažiera.

Reprodukcia: archív
Reprodukcia: archív

„Sme v experimentálnej fáze, berieme tento vývoj veľmi vážne,“ dodal Enders s tým, že nová technológia musí byť ekologická, aby nezvyšovala znečistenie v mestách. Používanie lietajúcich vozidiel by takisto mohlo znížiť aj náklady na infraštruktúru v mestách: „Pri lietaní nepotrebujete nalievať miliardy do betónových mostov a ciest.“

Airbus ako najväčší svetový výrobca komerčných helikoptér chce čo najviac investovať do nových technológií ako autonómne riadenie a umelá inteligencia, aby sa presadil v ére lietajúcich áut. „Ak budeme ignorovať tento vývoj, môžeme byť vytlačení z dôležitého segmentu v našom biznise,“ dodáva Enders.

„Éra dostupných osobných lietajúcich zariadení – lietajúcich áut, inovatívnych lietadiel a dronov – je skutočne za dverami. V AeroMobile pozorne vnímame všetky aktivity nových aj zavedených hráčov na trhu a vítame každú novú iniciatívu, ktorá pomôže zrealizovať víziu presunu časti osobnej dopravy do vzdušného priestoru.

Registrujeme približne pätnásť projektov podobných nášmu, v rôznych fázach vývoja. Väčšina z nich ešte na rozdiel od AeroMobilu nemá za sebou otestovaný lietajúci experimentálny prototyp a nemajú schopnosť jazdy po ceste,“ povedal pre HN vedúci komunikácie spoločnosti AeroMobil Štefan Vadocz.