Úvod Spoločnosť Sorosom podporovaná neziskovka v Rumunsku chce zablokovať referendum o rodine

Sorosom podporovaná neziskovka v Rumunsku chce zablokovať referendum o rodine

Foto: archív

Amnesty International sa pokúša právnou cestou zablokovať referendum o tradičnej rodine v Rumunsku. Ľudový plebiscit vyvolala verejná petícia skupiny Koalícia za rodinu, ktorá zhromaždila úctyhodné tri milióny podpisov. Cieľom je dodatok k článku 48 rumunskej ústavy, ktorý by vyhlasoval, že základom rodiny je manželstvo medzi mužom a ženou.

Teda nie medzi dvoma mužmi, dvoma ženami, prípadne čímkoľvek ďalším, čo by mohlo v budúcnosti niekomu napadnúť. Rumunskí senátori návrh schválili absolútnou väčšinou hlasov a referendum má prebehnúť 7. októbra.

Manželstvo je v rumunskej legislatíve momentálne definované len ako zväzok medzi dvoma manželmi. Viacerí zákonodarcovia v spoločensky konzervatívnej krajine sa zasadzujú za to, aby sa ústava pozmenila v súlade s náboženstvom. Naopak, plebiscit odsudzujú aktivisti lobujúci za rovnaké práva pre homosexuálne páry.

„Referendum plánujúce zmeniť definíciu rodiny v rumunskej ústave by mohlo viesť k porušeniu medzinárodných ľudskoprávnych štandardov a vyvolať v krajine homofóbnu diskrimináciu,“ tvrdí Amnesty International, ktorú štedro podporuje George Soros.

„Následkom bude zrejme ďalšie obmedzenie súkromného a rodinného života párov rovnakého pohlavia a diskriminácia v každodennom živote,“ trúfalo dodáva neziskovka. Aby bol plebiscit o manželstve platný, musí sa na ňom zúčastniť najmenej 30 percent rumunských voličov.

Foto: archív