Švajčiarsko: Ak chcú moslimovia občianstvo, musia štátu vrátiť dávky

    Foto: archív

    Švajčiarsko sa spoločne s Nemeckom radí na štvrté miesto v rebríčku krajín, kde tvoria moslimskí prisťahovalci najväčšie percento v populácii. Nový zákon by však mohol spôsobiť, že tam bude moslimská populácia na rozdiel od ostatných európskych štátov klesať.

    Podľa nedávneho odhadu Pew Research Center tvorí moslimská populácia vo Švajčiarsku 6,1 percenta, ale v krajine žijú aj ďalšie státisíce cudzincov. Mnohí z nich využívajú miestny sociálny systém a najmä migranti z krajín tretieho sveta majú často značný problém sa zaradiť na trh práce a úspešne sa integrovať. Masovú migráciu do krajiny by mohol zastaviť nový zákon, ktorý vstúpil do platnosti tento rok.

    Napriek predstave o Švajčiarsku ako o krajine naklonenej migrácii bolo ťažké získať tamojšie občianstvo už pred jeho prijatím. Teraz sú však podmienky získania povolenia na pobyt ešte ťažšie a pre osoby istej náboženskej a etnickej príslušnosti to bude v podstate nemožné.

    Foto: archív

    Teraz nemôžu získať občianstvo ľudia, ktorí v uplynulých troch rokoch poberali sociálne dávky, kým nevrátia peniaze späť štátu. S vidinou švajčiarskeho občianstva sa môže rozlúčiť aj každý odsúdený na podmienečný trest odňatia slobody dlhší ako tri mesiace. Sprísňujú a konkretizujú sa i podmienky, týkajúce sa udržiavania vzťahov prisťahovalcov s rodenými Švajčiarmi.

    V porovnaní s Nemeckom, Francúzskom, Veľkou Britániou a ďalšími západoeurópskymi štátmi mienia jednotlivé švajčiarske kantóny ešte viac sprísniť už aj tak strohé imigračné zákony. Zvyšujú napríklad aj nároky na znalosť nemčiny žiadateľov o švajčiarske občianstvo. Najďalej sú v tomto smere v kantóne Thurgau, kde je požadovaná úroveň v písanej forme B1 a ústna úroveň dokonca B2. Mimochodom, rakúsky denník Kronen Zeitung v jednom zo svojich vydaní apeloval na vládu, aby sa týmto zákonom inšpirovala.