Úvod GEO Tatry zaliala voda, z Vodopádov Studeného potoka sú Niagary

Tatry zaliala voda, z Vodopádov Studeného potoka sú Niagary

Vodopády Studeného potoka po výdatných dažďoch. (Foto: archív)

Viaceré turistické chodníky na území Tatranského národného parku (TANAP) po výdatných dažďoch ťažko prejazdné alebo vôbec neprístupné. Martina Petránová zo Štátnych lesov TANAP-u informovala, že v súčasnosti je už úplne uzavretá Bielovodská dolina, kde podmylo časť cesty a lesníci momentálne nevedia, aká je situácia vo vyšších polohách.

„Javorová dolina je takisto úplne uzavretá, pretože tam strhlo cestu na zeleno značenej trase. Voda poškodila aj most pod Húpačkami v Malej Studenej doline, čiže zo strany od Hrebienka na Zamkovského a Téryho chatu sa turisti nedostanú,“ upozornila Petránová. Poškodené mosty sú aj v Tichej a Kôprovej doline, v Malej aj Veľkej Studenej doline, naši pracovníci sú neustále v teréne a mapujú situáciu,“ doplnila Petránová. Podľa nej tiež treba rátať, že po chodníku zo Zeleného plesa sa valí voda.

Voda podmyla chodníky na takmer celom území Vysokých a Belianskych Tatier, od Podbanského až po Bielovodskú dolinu. Na Podbanskom neďaleko hotela Permon strhla voda most. Škody lesníci zatiaľ nevyčíslili, Petránová však potvrdila, že situácia na chodníkoch je vážna. Turisti by preto pohyb v teréne mali zvážiť a prispôsobiť aktuálnym podmienkam. Obchádzky či prípadné uzávery sú riadne vyznačené, Štátne lesy TANAP-u však odporúčajú turistom, aby si v týchto lokalitách dva až tri dni neplánovali výlety.

Horskí záchranári upozorňujú, že aj v iných lokalitách môžu byť po silných dažďoch podmyté turistické chodníky a strhnuté mosty. Žiadajú preto turistov, aby zbytočne neriskovali a nepokúšali sa prebrodiť cez potoky a horské bystriny a radšej sa vrátili po rovnakej trase. Mnohí návštevníci hôr však odporúčania nerešpektujú – pohybujú a fotografujú sa napríklad v zakázaných zónach pri Vodopádoch Studeného potoka, momentálne pripomínajúcich skôr Niagarské vodopády, než tatranskú riavu. Riskujú tak smrteľný pád do rozbúrených vôd.

Hladina Studeného potoka v obci Stará Lesná, okres Kežmarok, odkiaľ museli v noci a vo štvrtok ráno evakuovať kvôli povodniam desiatky ľudí, už postupne klesá. Situácia je tam však podľa starostu Ľubomíra Laufa naďalej vážna. Minimálne desať objektov vrátane jedného hotela už voda zatopila a ďalšie stavby sú ohrozené. „Podmylo nám niekoľko mostov, niektoré z nich sú úplne zničené, takže sa nedá prejsť na druhú stranu, aj kvôli tomu sme museli evakuovať ľudí,“ priblížil starosta.

Rozvodnený potok Javorinka podmyl starší dom v Podspádoch vo Vysokých Tatrách. (Foto: TASR)

Najväčším problémom podľa neho je, že koryto rieky sa v niektorých miestach posunulo o osem až desať metrov a v podstate sa vytvorilo nové. V súčasnosti preto robia v prvom rade všetko preto, aby sa tok vrátil na pôvodné miesto. „Zabezpečujeme techniku, má prísť bager, ktorý by mal odstrániť stromy zvalené v toku, a navážame kameň, aby sme to tam zabezpečili a voda nepodmývala ďalšie objekty,“ doplnil starosta.

Škody po povodni budú podľa neho vysoké, on sám si takúto veľkú povodeň nepamätá. „Voda poškodila rekreačné chatky, ale aj rodinné domy a miestne hotely. Jeden most je podmytý, dva voda úplne zničila, neviem ešte, v akom stave je lávka,“ zdôraznil Lauf. V Starej Lesnej už momentálne neprší, starosta verí, že situácia s počasím sa už nezhorší a budú môcť postupne odstraňovať škody. Okrem Starej Lesnej sú najväčšie problémy v Tatranskej Javorine, časť Podspády, kde je ohrozený most na ceste I/66 a doprava je tam zúžená do jedného jazdného pruhu.