Úvod Politika Vláda môže začať vládnuť, dostala dôveru parlamentu

Vláda môže začať vládnuť, dostala dôveru parlamentu

Foto: archív

Poslanci Národnej rady SR vyslovili dôveru vláde Petra Pellegriniho. Zo 144 prítomných poslancov za dôveru vláde hlasovalo 81, proti bolo 61 zákonodarcov a hlasovania sa zdržali dvaja. Pellegriniho kabinet podporili všetci prítomní poslanci Smeru-SD, SNS aj Mosta-Híd. K podpore sa pridala aj trojica nezaradených členov snemovne Alena Bašistová, Martina Šimkovičová a Rastislav Holúbek. Nezaradení poslanci Igor Janckulík a Peter Marček sa zdržali. Všetci ostatní boli proti.

Nová vláda schválila svoj program v rovnaký deň (22. 3.), ako ju prezident Andrej Kiska vymenoval. Ide o takmer totožný dokument, aký pred dvoma rokmi prijala tretia vláda Roberta Fica. Sú v ňom teda aj neaktuálne respektíve už splnené sľuby. Pellegrini to vysvetľoval potrebou šetriť čas a kontinuitou po predošlom kabinete.

Samotná rozprava o vládnom programe sa niesla v znamení opozičnej kritiky, keďže z koaličných poslancov sa do debaty okrem občasných faktických poznámok nik neprihlásil. Pasivitu koalícia vysvetľovala jednak tým, že všetko k vládnemu programu povedali už pred dvoma rokmi a zároveň snahou „nestupňovať napätie reakciami na opozičné invektívy“.

Opoziční poslanci hovorili o množstve káuz členov novej vlády, o požiadavkách ľudí na námestiach a o potrebe predčasných volieb, v ktorých vidia jediné poctivé riešenie súčasnej politickej krízy. Na druhej strane premiér, ktorý v pléne vystúpil ešte minulý týždeň, menovanie svojho kabinetu označil za míľnik, ktorý by mal opäť nastoliť stabilitu a obrátiť pozornosť na skutočné problémy ľudí.

Foto: archív

Počas rokovania NR SR o dôvere vláde protestovalo pred budovou zákonodarného zboru niekoľko stoviek ľudí proti vysloveniu dôvery vláde Petra Pellegriniho. Hlavnou požiadavkou organizátorov a zúčastnených boli predčasné voľby. Z improvizovanej tribúny dav už tradične hecovali herci – Táňa Pauhofová, Matej Landl a ďalší.

Organizátori avizovali, že po vyslovení dôvery vláde sa budú sa snažiť o referendum o predčasných voľbách. „Sme presvedčení, že referendum má zmysel. Veríme, že ľudia budú pokračovať v zmene. Chceme budovať, ako mladá generácia, na Slovensku kultúrnu a slušnú spoločnosť,“ uviedli organizátori vo svojom vyhlásení, ktoré poskytli tlačovým agentúram.

Počas zhromaždenia vystúpili aj predstavitelia umelcov a osobností z iniciatívy Kultúrny reparát. Tí žiadajú výmenu ministerky kultúry Ľubice Laššákovej (Smer-SD). Vyše tisíc zástupcov kultúrnej obce, ktorí podpísali príslušnú výzvu, si ju na uvedenom poste neželá. Chcú na ňom vidieť osobu, „ktorá sa svojou kvalifikovanosťou bude môcť uchádzať o dôveru verejnosti“, píše sa v ich výzve. Sigantári žiadajú premiéra o jej výmenu.

Laššáková o výhradách osobností vie, takisto registruje žiadosť o jej odstúpenie z funkcie. “Sami priznali, že ma vôbec nepoznajú, takže je od nich neseriózne ma vopred súdiť,” reagovala ministerka. So signatármi výzvy sa však chce v rámci konštruktívneho dialógu v najbližších dňoch stretnúť.

Ministerka kultúry Ľubica Laššáková. (Foto: archív)

Premiér Peter Pellegrini vyhlásil, že vláda pod jeho vedením je pripravená pokračovať v rozpracovaných, ale aj nových úlohách. “Budeme robiť tak, aby sa čestným ľudom dobre žilo a tí, ktorí páchajú trestnú činnosť, aby boli potrestaní,” uviedol Pellegrini.

Zároveň skonštatoval, že diskusia v pléne nemala úroveň. “Sedel som tu poctivo celé dva dni, ako plynula rozprava. Prepáčte, ale tým ľuďom, ktorí dva dni túto rozpravu pozerali, by som sa chcel ospravedlniť, čo a akým spôsobom si museli vypočuť od niektorých kolegov. Nemalo to vôbec úroveň,” uviedol Pellegrini.