Úvod Spoločnosť Závisí osud Maďariča od osudu koncesionárskych poplatkov?

Závisí osud Maďariča od osudu koncesionárskych poplatkov?

Foto: SITA/Marko Erd

Denník SME ministra kultúry charakterizoval ako dlhoročného ideológa strany Smer, pričom zdôraznil, že sa s jeho menom nespája nijaká závažná kauza a napriek trojnásobnému vedeniu bezvýznamného ministerstva bol účastníkom prvých povolebných rokovaní spolu s Robertom Ficom.

Na rozdiel od ministra kultúry, ktorý sa vďaka svojej politike oprávnene teší priazni opozície a je ňou označovaný za bezúhonného, predseda vlády je pod vytrvalým negatívnym tlakom tých istých vplyvných spoločenských a mediálnych kruhov.

Premiér sa možno zobudil až vtedy, keď jeho osobu RTVS zaradila do seriálu o mafii, lebo si ako poslanec parlamentu dovolil poukázať na skutočnosť, že predaj ziskového vládneho hotela Fórum Dzurindovou vládou je nevýhodný.

Logika tvorcov uvedeného audiovizuálneho projektu apriórne predpokladá, že Mečiarova vláda nemala právo predať časť spomínaného hotela kasínu, ktorého vlastníkom bol predseda Slovenského zápasníckeho zväzu.

Vraj preto, lebo tým skomplikovali Dzurindovej vláde predaj celého hotela zahraničnému záujemcovi, ktorý musel uspokojiť aj finančné nároky majiteľa kasína. O práve či priam historickej potrebe Dzurindovej vlády predať ziskový vládny hotel údajne nezávislí televízni tvorcovia vôbec nepochybujú.

Foto: archív
Foto: archív

Tak sa dostávame k jadru aktuálneho problému, ktorý je naozaj podstatne hlbší, ako by sa mohlo na prvý pohľad zdať. Minister kultúry zvýšenie koncesionárskych poplatkov pokladá za zvýšenie nezávislosti RTVS (ktorú sme práve demonštrovali na názornom príklade).

Kľúčový koaličný partner Smeru, ktorým je SNS, podmienil súhlas so zvýšením koncesionárskych poplatkov predložením jasnej vízie budúceho pôsobenia RTVS, napĺňaním princípov verejnoprávnosti a národnej kultúrnej inštitúcie, prijatím opatrení na skvalitnenie vysielania od jazykovej korektnosti až po zostavenie programovej štruktúry.

Najavo vyšli aj ďalšie nezanedbateľné okolnosti. Minister kultúry nerozumie tomu, že koaličná rada rokovala o koncesiách bez neho. Na tomto zasadnutí SNS navyše vyjadrila záujem zmeniť názov RTVS, ktorý je nezmyslený a prieči sa slovenčine. Minister kultúry označil uvedené požiadavky za formálne, vágne aj chybné a vynechanie z koaličnej rady za neštandardné.

Poslanec Smeru Miroslav Číž ultimatívne vyjadrenie ministra kultúry, ktorý tvrdí, že ak sa nezvýšia koncesionárske poplatky, tak zváži demisiu, dáva do súvislosti s Maďaričovým hlbokým vzťahom k RTVS.

Hlboký vzťah k RTVS by mali mať najmä diváci a poslucháči, ktorí evidentne preferujú sledovanie iných médií. Jeden z účastníkov internetovej diskusie upozornil, že RTVS ovládli ľudia, ktorí prešli praxou v komerčnom vysielaní, vrátane generálneho riaditeľa.

Ak sa premiér naozaj zobudil, keď ho v RTVS zaradili do seriálu o mafii, tak aktuálny vývoj udalostí naznačuje, že predseda vlády vie, ako má vzniknutú situáciu vyriešiť.

Prečítajte si aj:
Seriál RTVS presviedča, že Slovenskú republiku vytvorila mafia