Úvod Politika Fico trvá na zmrazení platov, možno pre to padne vláda

Fico trvá na zmrazení platov, možno pre to padne vláda

Foto: archív

Premiér Robert Fico bude trvať na presadení zmrazenia platov ústavných činiteľov. Zdôrazňuje, že na zmrazení platov sa koaliční partneri dohodli. Fico mieni robiť poriadky vo svojom poslaneckom klube a verí, že tak urobia v tých svojich aj ďalší predsedovia politických strán.

„Budem trvať na tom, aby sme toto zmrazenie platov presadili. Je to v rukách poslancov,“ uviedol v reakcii na dianie v parlamente Fico, ktorý je na samite Africkej únie a Európskej únie (AÚ-EÚ). Predseda vlády a Smeru-SD odmieta verejnosti vysvetľovať, prečo si poslanci Národnej rady SR zvyšujú o tisícku platy.

Zmrazenie platov možno ešte podľa neho presadiť cez zákony, ktoré sú otvorené. V druhom čítaní sa dajú pomocou pozmeňujúcich návrhov robiť rôzne zmeny zákonov. Fico mieni hovoriť s koaličnými partnermi. To, že poslanci odmietli zmraziť platy v zrýchlenom režime, ho mrzí. „Nie je to fér k ľuďom, ktorí zarábajú výrazne menej,“ povedal.

Fico uviedol aj to, že ak poslanci NR SR nezmenia svoj postoj k zmrazovaniu platov ústavných činiteľov do konca tohto roka, spojí to s hlasovaním o dôvere vlády. Išlo o jeho reakciu na to, že poslanci odmietli riešiť zmrazenie platov v skrátenom konaní.

Za toto vyjadrenie si vyslúžil kritiku od koaličných partnerov, ktorí priamo nevylúčili ani pád vlády. Predseda Mosta-Híd Béla Bugár označil vyhrážanie sa poslancom pádom vlády za nedobrú cestu, ktorá zbytočne vytvára napätie v koalícii. Nevylúčil, že pre platy by mohla vláda padnúť. Nevie totiž, či sa podarí presvedčiť všetkých poslancov na zmrazenie platov. „Či to (pád vlády) treba riskovať pre platom… Nie som si istý, že toto je najlepšia cesta,“ povedal Bugár.

Foto: Michaela Kolimárová

Ficovi tiež odkázal, že parlament nemôže byť slúžkou vlády. S poslancami treba podľa neho rokovať a ukázať im, že majú podporu kabinetu. Bugár tiež povedal, že medzi poslancami nie je vôľa zmrazovať platy, ale chcú prísť so systémovým riešením. Vyzýva na rokovania.

Ani podpredseda SNS Anton Hrnko nevidí dôvod zmrazovať platy, chce situáciu riešiť zmenou zákona, ktorá by vyriešila súčasný stav. Ten považuje za bezprávny. SNS však nechce zvyšovať platy poslancov výrazne. Hrnko zároveň kritizoval Fica, že prišiel so zmrazením platov v zrýchlenom režime, hoci sa s jeho podporou pripravoval iný zákon.

Hrnko tiež priamo nevylúčil pád vlády pre platy. „Ak je to (pád vlády) jediné riešenie, aby v tomto štáte platili zákony a právo, tak asi nie je čo povedať,“ odpovedal Hrnko na otázku, či mu stojí otázka platov za pád vlády. Zmrazovanie platov označil za populizmus.