Úvod Z DOMOVA Generálna prokuratúra kritizuje zavádzajúce tvrdenia špeciálneho prokurátora Lipšica

Generálna prokuratúra kritizuje zavádzajúce tvrdenia špeciálneho prokurátora Lipšica

Daniel Lipšic. (Foto: archív)

Podľa hovorcu Generálnej prokuratúry (GP) SR Dalibora Skladana aktuálne vyjadrenia špeciálneho prokurátora Daniela Lipšica k uniknutým nahrávkam z poľovníckej chaty, kde polícia nahrávala súkromné rozhovory predstaviteľov Smeru-SD s obhajcom a príbuznými trestne stíhaných osôb, sú v rozpore so skutočnosťou a vyvolávajú obraz selektívnosti v postupoch orgánov prokuratúry.

Lipšic vyhlásil, že je namieste preveriť, odkiaľ nahrávky unikli. Kritizoval GP, že nepostupovala rovnako, keď unikol do médií realizačný návrh, týkajúci sa podozrení z trestnej činnosti inšpekčného tímu. GP to označila za zavádzajúce a manipulatívne vyjadrenie, keďže sa malo začať ihneď konať.

„Vyšetrovateľ Úradu inšpekčnej služby začal trestné stíhanie vo veci trestných činov zneužívania právomoci verejného činiteľa a neoprávneného nakladania s osobnými údajmi a dozor nad dodržiavaním zákonnosti v prípravnom konaní v danej trestnej veci vykonáva prokurátor Krajskej prokuratúry Bratislava,“ uviedol Skladan vo vyhlásení pre médiá.

Ako pokračoval, generálna prokuratúra garantuje objektívnosť, nestrannosť a zákonnosť a pri výkone svojej pôsobnosti sa nedá ovplyvniť nijakými záujmami či vplyvmi, ktoré by ich mohli ohroziť.

Generálny prokurátor SR Maroš Žilinka dal preveriť únik medializovaných videí, ktoré majú potvrdzovať snahy viacerých osôb z prostredia politiky, podnikania a advokácie ovplyvňovať trestné stíhania najzávažnejších trestných káuz.