Úvod Politika Hlbočan: Zrušenie amnestií je politické rozhodnutie

Hlbočan: Zrušenie amnestií je politické rozhodnutie

Foto: archív

Zrušenie amnestií Vladimíra Mečiara je politickým rozhodnutím, domnieva sa Ľubomír Hlbočan, advokát a obhajca bývalého riaditeľa slovenskej tajnej služby Ivana Lexu. Podľa jeho názoru má slúžiť na prekrytie rôznych afér vládnej koalície – Bašternák a podobne.

„Treba povedať, že Ústavný súd v podstate posudzoval len uznesenie Národnej rady, ale uznesenie Národnej rady je nejaká podzákonná norma, lebo parlament je zákonodarný zbor a uznesením prijíma napríklad aj to, že odročuje svoje zasadnutie na zajtrajší deň.

Myslím si, že je to rozhodnutie, ktoré je jednak retroaktívne a jednak smeruje proti rozhodnutiu európskeho súdu, ktorý už v minulosti rozhodol, že táto vec je právne rozhodnutá, teda res iudicata, už v minulosti a podľa trestného práva nie je možné obnovovať trestnú vec, ktorá zanikla,“ zdôraznil pre TASR Hlbočan.

„ÚS SR pod vedením predsedníčky Ivetty Macejkovej na neverejnom zasadnutí pléna 31. mája 2017 rozhodol: Uznesenie NR SR č. 570 z 5. apríla 2017 o zrušení článku V a článku VI rozhodnutia predsedu vlády Slovenskej republiky z 3. marca 1998 o amnestii uverejneného pod číslom 55/1998 Z. z., rozhodnutia predsedu vlády Slovenskej republiky zo 7. júla 1998 o amnestii uverejneného pod číslom 214/1998 Z. z. a rozhodnutia prezidenta Slovenskej republiky v konaní o milosť pre obvineného zo dňa 12. decembra 1997 je v súlade s Ústavou Slovenskej republiky,“ povedala hovorkyňa ÚS SR Martina Ferencová.