Úvod Spoločnosť Nemecko si posvieti na financovanie mešít

Nemecko si posvieti na financovanie mešít

Foto: archív

Nemecká vláda chce dostať pod kontrolu financovanie mešít na svojom území, predovšetkým tých radikálnych, podporovaných oblasťou Perzského zálivu. Podľa ministerstva zahraničia vedie Nemecko momentálne rokovania s niekoľkými krajinami súbežne, aby zvýšilo transparentnosť financovania moslimských modlitební.

Zámerom je v prvom rade zamedziť prúdeniu peňazí z krajín či inštitúcií, ktoré finančnú pomoc spájajú so šírením extrémistického poňatia islamu, netolerantného k ženám, iným náboženstvám a propagujúceho násilie a skryto a niekedy aj priamo aj terorizmus. V tejto súvislosti ide najmä o financovanie saláfistov, prívržencov radikálneho islamu. Podľa Spolkového úradu na ochranu ústavy ich v minulom roku bolo na území Nemecka približne 10 800.

Spolupráca v spomenutej oblasti funguje už vyše roka s Kuvajtom. „Kuvajtská vláda sa snaží dôkladne preverovať financovanie projektov v Nemecku,“ tvrdí hovorca rezortu zahraničia Christofer Burger. Odmieta však konkretizovať, s akými ďalšími krajinami vedie Berlín rokovania.

Podľa televíznych staníc NDR a WDR sa vláda snaží dosiahnuť, aby blízkovýchodné štáty vrátane Saudskej Arábie pristúpili na spoluprácu tajných služieb pri preverovaní odosielateľov a príjemcov finančných prostriedkov na prevádzku nemeckých mešít.

Foto: archív

Významnú úlohu v ich financovaní hrá dlhodobo Turecko. Vplyvná nemecká moslimská organizácia Ditib, zastrešujúca činnosť stoviek islamských spolkov, je pod kontrolou tureckého úradu pre náboženské otázky Diyanet, ktorý vysiela a platí imámov v 900 nemeckých mešitách.

Nemecké ministerstvo vnútra by chcelo dosiahnuť úplnú nezávislosť mešít od financií zo zahraničia. Minister vnútra Horst Seehofer vyzval v novembri moslimskú obec, aby sa od peňazí zo zahraničia úplne odstrihla. Debatuje sa aj o zavedení dane, ktorú by platili moslimovia a ktorá by umožnila domáce financovanie prevádzky mešít. Vzorom by mohla byť kresťanská cirkevná daň.