Úvod Z DOMOVA Nezaočkovaní pendleri budú mesačne platiť za testy stovky eur

Nezaočkovaní pendleri budú mesačne platiť za testy stovky eur

Foto: archív

Desaťtisíce pendlerov nedostali na výber. Buď sa zaočkujú, alebo budú platiť stovky eur mesačne za testy. Najnovšie pravidlá tak skomplikujú život ľuďom, ktorí cestujú cez hranice za prácou.

Tí sa cítia pod nátlakom, obviňujú vládu, že s nimi počas pandémie narába ako s občanmi druhej kategórie. Tvrdia, že nové pravidlá prekračovania hraníc ich diskriminujú, štát porušuje ich občianske práva a slobody. Stále totiž odvádzajú nemalé dane.

Za hranice, mnohých len niekoľko kilometrov od Bratislavy, vyhnali Slovákov výhodnejšie ceny nehnuteľností. Zostali však pracovať na Slovensku, chodia sem k lekárom a ich deti tu chodia do školy. Len v maďarskej Rajke býva odhadom 10- až 12-tisíc Slovákov.

Antigénové testy boli donedávna zadarmo. Teraz sa však pravidlá menia tak, že ľudia prechádzajúci cez hranice sa budú preukazovať buď potvrdením o očkovaní, alebo PCR testom, platným 72 hodín.

Cena PCR testu v Rakúsku je pritom 160 eur. Pri viacčlennej rodine tak sumy za pravidelné testovanie narastú do závratných výšok. Medzi takzvanými pendlermi sú však aj nezamestnaní či dôchodcovia, ktorí z prihraničných oblastí pravidelne cestujú na Slovensko napríklad k lekárovi.