Úvod Politika Ruské vojenské lietadlá sa zúčastnia cvičenia vo Venezuele

Ruské vojenské lietadlá sa zúčastnia cvičenia vo Venezuele

Foto: archív

Dva ruské diaľkové strategické bombardéry Tu-160 pristáli vo Venezuele, s cieľom zúčastniť sa na miestnych vojenských leteckých cvičeniach. Informovala o tom agentúra AFP.

Približne 100 pilotov a iných členov leteckého personálu ruských vzdušných síl privítal venezuelský minister obrany Vladimir Padrino López. Pri tejto príležitosti minister vyhlásil, že účasť ruského letectva na výcviku je dôkazom „pripravenosti na obranu krajiny do posledného dychu“.

Okrem dvoch spomínaných bombardérov pristáli na medzinárodnom letisku v Caracase aj ruský An-124, ktorý je jedným z najväčších sériovo vyrábaných transportných lietadiel na svete a dopravné prúdové lietadlo Il-62.

López pripomenul, že ruské letectvo už raz Venezuelu podobným spôsobom navštívilo, a to v roku 2013. Terajšie cvičenie by malo podľa jeho slov výrazne „zvýšiť úroveň interoperability systémov vzdušnej obrany“ oboch krajín.

Venezuelský prezident Nicolás Maduro. (Foto: archív)

Venezuelský prezident Nicolás Maduro nedávno vyhlásil, že Američania sa čoskoro pokúsia o nový puč vo Venezuele s cieľom zvrhnúť súčasnú venezuelskú vládu. Venezuela úzko spolupracuje s Čínou a Ruskom, pričom dúfa, že spolupráca s Čínou a Ruskom odradí Američanov v ich aktivitách.

Lietadlá pri prelete do Venezuely cez medzinárodné územie sprevádzali stíhačky NATO. Podľa niektorých analytikov Rusko, Venezuela a Kuba pripravujú vojenské aktivity v Karibskej oblasti, cieľom ktorých je posilniť vojenský potenciál uvedených krajín v regióne a spoločné cvičenie.