Úvod Z DOMOVA Soták: Po odstrihnutí sa od ruského plynu skolabuje ekonomika. Heger: Soták je...

Soták: Po odstrihnutí sa od ruského plynu skolabuje ekonomika. Heger: Soták je nespokojný, lebo je Ficov človek

Vladimír Soták. (Foto: archív)

Predstavitelia slovenského priemyslu naliehavo žiadajú vládu a jej predstaviteľov, aby pri svojich vyjadreniach ako aj následných krokoch brali do úvahy ich dopady na slovenskú ekonomiku. Reč bola najmä o aktuálnej situácii na trhu s energiami v súvislosti s vojenským konfliktom na Ukrajine.

Ako ďalej odznelo na spoločnom mediálnom brífingu Klubu 500, združujúcom podstatnú časť slovenského priemyslu, a Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory, štát síce so zástupcami podnikateľov rokuje, chýbajú však konkrétne a záväzné výsledky.

Predseda Klubu 500 a spolumajiteľ železiarní Podbrezová Vladimír Soták prečítal pred novinármi stanovisko Kancelárie prezidenta SR, v ktorom sa okrem iného uvádza, že kto je za odber plynu a ropy z Ruska, koná proti záujmom Slovenskej republiky.

„Čo sú toto za kecy? Kto si to dovolí povedať? Je plyn, robíme, nie je plyn, nerobíme! Buď pôjde ekonomika, alebo nepôjde ekonomika. Keď tu nebude plyn, prezidentka nebude lietať lietadlom, ale vráti sa do koča, akým chodila Mária Terézia.

Buď sa Brusel rozhýbe, alebo nie. Brusel môže odstrihnúť Európu od plynu, ale potom uvidí, čo urobia ľudia,“ upozornil Soták. „Je pre nás nepochopiteľné, že krajiny EÚ s takou ľahkosťou hovoria o odstrihnutí Európy od ruského plynu a ropy,“ doplnil Sotáka výkonný riaditeľ Klubu 500 Tibor Gregor.

„Na Podbrezovú je napojených 640 subdodávateľov, a bez plynu všetkých stiahneme pod vodu. A takých fabrík, ako je Podbrezová, je na Slovensku niekoľko, a mnoho aj v rámci Európskej únie.

A čo potom urobia tí premúdrelí politici v Bruseli, ktorí sa schádzajú každý týždeň, vyvážajú sa na drahých autách, lietajú prvou triedou a tvária sa, že riadia EÚ? Oni neriadia nič. Nastúpili tam na päť rokov a nemajú ani odbornosť, ani skúsenosti, preto by sa mali radiť so zástupcami priemyslu,“ myslí si Soták.

Na kritické vyjadrenia šéfa Klubu 500 reagoval premiér Eduard Heger. Vyhlásil, že “nespokojným podnikateľom je len Soták”. Ako dodal, dôvodom Sotákových tvrdení má byť fakt, že je “Ficov človek”.

Mediálny brífing Klubu 500 a SOPK: