Úvod Politika Stoltenberg sa obáva vzniku kosovskej armády

Stoltenberg sa obáva vzniku kosovskej armády

Foto: archív

Generálny tajomník Severoatlantickej aliancie Jens Stoltenberg vyjadril obavy v súvislosti s návrhom kosovského prezidenta Hashima Thaciho na pretransformovanie súčasných „bezpečnostných síl“ Kosova do podoby armády.

Šéf aliancie v správe pre médiá uviedol, že hovoril s kosovským prezidentom Hashimom Thacim, ako aj s premiérom Isom Mustafom. Tlmočil im vážne obavy spojencov v NATO ohľadom najnovších návrhov na transformáciu Kosovských bezpečnostných síl (KSF) do podoby regulárnych ozbrojených síl bez toho, aby nastali potrebné ústavné zmeny.

„Dal som jasne najavo, že takéto jednostranné kroky sú neužitočné a vyzval som kosovské úrady, aby boli v úzkom kontakte s Belehradom,“ uviedol Stoltenberg. NATO v posledných rokoch podporovalo vývoj KSF ako profesionálneho a multietnického útvaru bezpečnostných síl.

Štruktúra, mandát a poslanie KSF sú záležitosťou miestnych kosovských orgánov. Ak by sa však mandát KSF mal zmeniť do podoby armádnych síl, NATO bude musieť prehodnotiť mieru svojej angažovanosti v Kosove, najmä pokiaľ ide o budovanie svojich kapacít v tejto oblasti. Stoltenberg dodal, že v tejto záležitosti je v úzkom kontakte aj s predstaviteľmi Európskej únie.