Úvod Spoločnosť Súd zakázal šíriť v Poľsku nálepky proti LGBTI komunite

Súd zakázal šíriť v Poľsku nálepky proti LGBTI komunite

Foto: archív

Poľský súd zakázal predaj nálepiek s nápisom „Zóna bez LGBT“, nachádzajúcich sa v aktuálnom čísle konzervatívneho týždenníka Gazeta Polska. Nálepka, na ktorej je dúhová vlajka reprezentujúca sexuálne menšiny prečiarknutá čiernym krížikom, vyvolala reakcie nielen v Poľsku, ale aj za jeho hranicami.

Žalobu na týždenník podal jeden LGBTI aktivista. Podľa jeho právnika majú na základe rozsudku z predajných miest zmiznúť všetky nálepky. Objavili sa aj informácie, že rozhodnutie súdu znamená stiahnutie celého vydania Gazeta Polska, šéfredaktor týždenníka však toto tvrdenie odmietol. Podľa zástancov periodika je verdikt súdu útokom na slobodu tlače.

Poľské médiá informovali aj o prípade predajcu v novinovom stánku, ktorého pre nálepku umiestnenú za oknom poliala neznáma dievčina akousi hnedou tekutinou. Zničila pritom časopisy, noviny aj predajcove osobné veci.

Gazeta Polska v úvodníku zdôvodnila nálepku tým, že práva tejto menšiny majú „všetky znaky ideológie totality“. Periodikum s týždňovým nákladom 110-tisíc výtlačkov podporuje národno-konzervatívnu stranu Právo a spravodlivosť, vládnucu v katolíckom Poľsku. Predseda strany Jaroslaw Kaczynski označuje hnutie LGBTI za hrozbu pre poľský národ.