Úvod Politika Prvým oficiálnym uchádzačom o Kremeľ je Žirinovskij

Prvým oficiálnym uchádzačom o Kremeľ je Žirinovskij

Foto: archív

Vodca ruských národniarov Vladimir Žirinovskij sa stal prvým oficiálnym uchádzačom o kreslo ruského prezidenta. V posledný piatok roka 2017 ho ústredná volebná komisia zaregistrovala ako kandidáta do marcových volieb. Na prezidenta kandiduje už po šiesty raz, ale ešte nikdy neuspel. V predchádzajúcich voľbách pred šiestimi rokmi skončil so šiestimi percentami hlasov na štvrtej priečke.

V tomto roku mu prieskumy sľubujú, že by mohol predbehnúť kandidáta komunistov a umiestniť sa hneď sa za favoritom Vladimirom Putinom. Súčasný prezident už doručil volebnej komisii balík dokumentov a aby sa stal oficiálnym kandidátom, bude musieť predložiť ešte najmenej 300-tisíc podpisov. Nikto však nepochybuje, že Putin zvládne všetky formality a voľby vyhrá.

Zámer kandidovať na prezidenta vyjadrilo päťdesiat osôb. Stranícki kandidáti musia podať prihlášky do 12. januára, nezávislí do 7. januára. Ústredná volebná komisia odmietla zaregistrovať ako kandidáta Alexeja Navaľného. Dôvodom je jeho právoplatné odsúdenie na 5 rokov podmienečne za okradnutie lesníckeho podniku Kirovles.